U Orašju međunarodna konferencija Paneuropske unije

U organizaciji Paneuropske unije Bosne i Hercegovine i Zaklade Ljudsko bratstvo, te u suradnji s Vladom Županije Posavske i Gradom Orašje, u oraškom Navisu održana je trodnevna Međunarodna konferencija pod nazivom „Na granici Europske unije: integracije, povezanost i razvojna perspektiva Bosne i Hercegovine“. Međunarodna konferencija svečano je otvorena pozdravnim govorima o značaju susreta i prevažne teme za BiH: predsjednik Paneuropske unije BiH akademik mons. Franjo Topić, predsjednik Vlade ŽP Đuro Topić, gradonačelnik Orašja Marijan Oršolić, Ivan Sabolić veleposlanik RH u BiH i izaslanik predsjednika Vlade RH i ministra vanjskih i europskih poslova RH, predsjednik Internacionalne i Hrvatske Paneuropske unije akademik Pavo Barišić, predsjednik Skupštine Brčko Distrikta Damir Bulčević, predsjednik Skupštine Vukovarsko – srijemske županije Dalibor Šandrk, šefica terenskog ureda OESS-a u Brčkom Megan McCullough i predstavnica Zaklade KAS u BiH Ivana Marić.

Kroz panele konferencije tijekom radnog dijela skupa bilo je riječi o tome dokle je BiH stigla na svojem europskom putu, što treba ubrzati i koja moguća rješenja. U panelu kojeg je moderirao Mirko Pejanović, dopredsjednik Paneuropske unije BiH „BiH pred novom fazom proširenja Europske unije: između zastoja i ubrzanja“, sudjelovali su ministar pravde BiH Davor Bunoza, pomoćnica direktorice Direkcije za europske integracije BiH Darija Ramljak, član Savjeta Vlade RH za Hrvate izvan RH Franjo Jukić, te putem videoporuke obratio se zastupnik u Europskom parlamentu Davor Ivo Stier. Na kraju konferencije usvojena je zajednička deklaracija s pet, kako je naglašeno,  snažnih stavova i opredijeljenosti. Osnovna poruka odaslana iz Orašja na granici sa Europskom unijom sa Međunarodne konferencije Paneuropske unije BiH jeste da nema druge alternative za BiH, nego put Europske unije.

U povodu konferencije održana je press konferencija na kojoj su se novinarima obratili  predsjednik Paneuropske unije BiH akademik mons. Franjo Topić, naglašavajući važnost razgovora o bh budućnosti kroz integracije, povezanost i razvoj. -“Dijalog je prevažan jer tamo gdje se prestane razgovarati nastaje ratna situacija”, kazao je Topić. Govorio je i predsjednik Internacionalne i Hrvatske paneuropske unije akademik prof. dr. Pavo Barišić. -“Ovdje u Orašje došli smo izraziti svoju potporu Paneuropskoj uniji BiH i svim ljudima koji rade na plemenitoj ideji proširenja, odnosno ujedinjenja Europe.Paneuroska unija je zajednica utemeljena na načelima demokracije, slobode, ljudskog bratstva sa ciljem da se među ljudima razvija suradnja, razumijevanje i poštovanje”, ističe Barišić. Predsjednik Vlade ŽP Đuro Topić je naglasio važnost područja Posavske Županije na granici sa EU i simboliku održavanja konferencije na tom području.

–”Najpozvaniji smo da upravo ovdje govorimo na teme konferencije, damo doprinos i podršku kretanjima BiH na putu prema EU. Ova konferencija ide u tom smjeru. Županija Posavska je mali prostor koji ima tri granična prelaza s Europskom unijom, od Svilaja, Šamca do Orašja , a intenzitet, odnosno model prelaska ljudi preko tih granica nama je jako bitan za život. Nažalost, on je sada poprilično usložen  zato što imamo novi šengenski režim, novi režim identifikacije putnika što otežava život i kretanje ljudi, kako onima koji ovdje žive, tako i svima koji prolaze kroz ovaj prostor. Na taj dio želimo ukazati kako bi se ovi problemi ubrzano rješavali. Naglašavam potrebu rješavanja pitanja velikog projekta izgradnje i rješavanja prometa na mostu Orašje – Županja. To je naš strateški i bitan projekt”, rekao je predsjednik Vlade ŽP Đuro Topić. Gradonačelnik Orašja Marijan Oršolić govorio je o preprekama na europskom putu BiH. -“Grad Orašje upravo tome svjedoči zbog kilometarkih kolona čekanja na oraškome mostu koji vodi prema EU. Značajan je i vidan napredak života na ovome posavskome području, ali sve je to rezultat rada domaćih ljudi i ovoga područja, a ne Europske unije pa u tom smjeru treba potpora”, naglasio je gradonačelnik Oršolić. 

Desetak je panelista tijekom međunarodne konferencije u Orašju govorilo na teme:„Europske prilike za razvoj kao pokretač transformacije: od dostupnosti do stvarnog učinka“; „Mir i stabilnost u Europi: od naslijeđa mirovnih sporazuma do novih sigurnosnih izazova“ i „Prekogranična suradnja i europska povezanost: integracija kroz prostor, tržište i projekte“. Sudionici konferencije imali su priliku upoznati i kulturno-povijesnu baštinu Posavine kroz obilazak grada Orašja, Franjevačkog samostana Tolisa, te Muzeja Franjevačkog samostana Tolisa „Vrata Bosne“. Trodnevna konferencija završila je svetom misom za sve sudionike u crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije u Tolisi.

Najnoviji članci