Ministrica Andrić potpisala Memorandum o suradnji sa Centrom izvrsnosti Varaždinske županije

U Vladi Županije Posavske upriličeno je potpisivanje Memoranduma o suradnji između Ministarstva prosvjete, znanosti, kulture i sporta ŽP i Europskog talent centra Hrvatska – Centri izvrsnosti Varaždinske županije. Memorandum su potpisali ministrica prosvjete, znanosti, kulture i sporta ŽP Ana Andrić i ravnatelj Europskog talent centra Hrvatska mr. sc. Robert Kelemen. Predmet potpisanog Memoranduma je suradnja i podrška Europskog talent centra Hrvatska – Centara izvrsnosti Varaždinske županije u okviru uspostavljanja i početku djelovanja centara izvrsnosti u Županiji Posavskoj.

Prije potpisivanja Memoranduma gosti iz Varaždinske županije obišli su Spomen obilježja poginulim braniteljima HVO-a u Orašju kao i pripadnicima HV-a u Vidovicama. Ministar branitelja Ilija Mišković, kao i Marijan Arlović, predsjednik Zajednice udruga dragovoljaca  domovinskoga rata Županije Posavske u Vidovicama su evocirali sjećanja na ta herojska vremena obrane oraškoga područja. Na Spomen obilježju u Polju u Vidovicama je 36 imena poginulih branitelja HV-a od kojih su trojica sa varaždinskog područja.

Ministrica prosvjete, znanosti, kulture i sporta Ana Andrić pojasnila je važnost suradnje. -U ŽP već dugi niz godina postoji skrb i za potencijalno darovite učenike u vidu provođenja dodatne ili fakultativne nastave. Ministarstvo je procijenilo da bi uspostavom centara izvrsnosti u određenim školama za pojedina područja ili nastavne predmetne uvažili i potrebe potencijalno darovitih i visokomotiviranih učenika na način da im se u centrima ponude programi kojima će sustavno produbljivati znanje i poticati složenije oblike mišljenja te povećati praktičnu primjenu naučenog. Priprema za formiranje centara izvrsnosti je u tijeku, do 1. rujna ćemo opremiti Srednju školu Pere Zečevića u Odžaku i Školski centar fra Martina Nedića u Orašju dodatnom novom opremom i nastavnim sredstvima i pomagalima za realiziranje programskih zadataka, izjavila je ministrica Ana Andrić.

Potpisivanju Memoranduma nazočili su predsjednik Vlade ŽP Đuro Topić, župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, predsjednik Skupštine ŽP Blaž Župarić, pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije Miroslav Huđek, stručna voditeljica Europskog talent centra Hrvatska Snježana Pejnović, pomoćnica ministrice za prosvjetu, znanost i visoko obrazovanje Zorica Raguž-Osmanagić i predstojnica Ured predsjednika Vlade ŽP Katarina Baotić.

Predsjednik županijske vlade Đuro Topić i varaždinski župan Stričak izrazili su obostrano zadovoljstvo suradnjom u oblasti školstva ali i u drugim oblastima života. -Potpisivanjem Memoranduma stvorena je pretpostavka da se u Županiji Posavskoj preko Varaždinske županije na temelju europskih iskustava prenesu znanja i razvijaju centri izvrsnosti . Daje se prilika najtalentiranijoj djeci da se razvijaju u nekoliko oblasti. Naglašavam da je Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske već kroz svoj program prepoznao važnost ovih centara i osigurao sredstva za njihovo opremanje i funkcioniranje“, kazao je predsjednik Vlade ŽP Đuro Topić.

-Prije 20 godina krenuli smo s Centrom izvrsnosti iz matematike, potom iz hrvatskog, biologije, kemije, da bi recimo, unazad par godina formirali centre izvrsnosti iz robotike, informatike, umjetne inteligencije, astronomije, a unazad tri-četiri godine i pet centara izvrsnosti iz strukovnih zanimanja. Također, formirali smo i dva centra kompetentnosti iz zdravstva i poljoprivrede, pojasnio je župan Varaždinske županije Anđelko Stričak i naglasio je da preko 20. godina preko centara izvrsnosti nastoje uz obavezno obrazovanje učenicima omogućiti da razvijaju svoje talente i vještine. Dvodnevne radionice u ŠC fra Martina Nedića danas završavaju.

Najnoviji članci