spot_img
33.5 C
Orašje
spot_img
NaslovnicavijestiZasjedao Tim za prevenciju i borbu protiv ugroza u obrazovanju

Zasjedao Tim za prevenciju i borbu protiv ugroza u obrazovanju

U organizaciji Ministarstva prosvjete, znanosti, kulture i sporta ŽP u Orašju je održana 9. proširena sjednica Tima za prevenciju i borbu protiv ugroza u obrazovanju. Sudjelovali su predstavnici policije, zdravstva, Civilne zaštite, Crvenog križa i ravnatelji odgojno-obrazovnih ustanova. Ministrica Ana Andrić istaknula je kako je sastanak organiziran da bi se sagledale sve mogućnosti prevencije kako bi zaštitili našu djecu, a i sebe i kako bi napravili sigurne putove izvođenja djece iz odgojno-obrazovnih ustanova ukoliko se pojave određene opasnosti. 


-„Odgojno-obrazovna ustanova nije samo mjesto učenja, ona je drugi dom našoj djeci. To je prostor u kojem rastu, razvijaju svoje talente, sklapaju prijateljstva i grade temelj za svoju budućnost. Upravo zato, naša zajednička odgovornost je da im taj prostor osiguramo kao sigurno, mirno i zaštićeno okruženje. U današnjem svijetu su izazovi sve brojniji, od prirodnih nepogoda požara, potresa, pa sve do sigurnosnih prijetnji poput nasilja ili tehničkih nesreća te je naša dužnost biti pripremljeni i odgovorni. Mjere zaštite, sigurnosti i pravovremene evakuacije nisu više samo preporuka, one su nužnost. One su dio našeg sustava odgovornosti prema svakom djetetu koje svakog jutra s povjerenjem kroči kroz školska vrata. Kada znamo kako reagirati u kriznoj situaciji, nećemo samo zaštiti sebe nego ćemo i druge oko nas. Trebamo učiti biti hrabri, sabrani i racionalni, a to su vrijednosti koje su neprocjenjive, ne samo u školi, nego i u životu“, izjavila je ministrica Andrić i naglasila; “ Naša djeca zaslužuju najbolje. Zaslužuju učiti u odgojno-obrazovnim ustanovama u kojima znaju da su zaštićeni. Neka nas vodi rečenica „Sigurna škola je uspješna škola“ jer  ulaganjem u sigurnost, ulažemo u budućnost.

Sastanak je, zajedno s ministricom Andrić,  vodila pomoćnica ministrice Zorica Raguž-Osmanagić, upriličene su prezentacije: učenika SŠ Pere Zečevića Odžak na temu: „Nedostatak mjera zaštite, sigurnosti i evakuacije u našoj školi“, OŠ Braće Radića u Domaljevcu na temu „Vatrogasne vježbe u školama: Sigurnost na prvom mjestu, ali i izazovi“ i policije na temu: Postupanje u slučajevima dojave minsko-eksplozivnih sredstava ili u slučajevima ugroze života u odgojno-obrazovnim ustanovama. U zaključcima sastanka navedeno je kako se u odgojno-obrazovnim ustanovama poseban fokus stavlja na zaštitu učenika, nastavnog i drugog osoblja od smrti, povreda, nasilja i štete u školama i drugim prostorima za učenje, planiranje kontinuiteta obrazovanja i zaštite i ograničavanja prekida učenja uslijed šokova, stresova, opasnosti i prijetnji svih vrsta, te promoviranje znanja i vještina učenika i nositelja dužnosti, radi davanja doprinosa smanjenju rizika, izgradnji otpornosti i održivom razvoju. Dane su i preporuke odgojno-obrazovnim ustanovama da do početka rujna trebaju izraditi Plan zaštite od požara, a nakon toga i Plan zaštite i spašavanja od prirodnih i drugih nesreća.

spot_img

najnoviji članci

istražiti više