spot_img
13.1 C
Orašje
spot_img
NaslovnicavijestiVojarna „Sinovi Posavine“ proslavila svog nebeskog zaštitnika sv. Juraja

Vojarna „Sinovi Posavine“ proslavila svog nebeskog zaštitnika sv. Juraja

Prigodnim sadržajima Vojna kapelanija Orašje danas (23.04.), tradicionalno je obilježila „Svetog Juraja“ patrona vojarne. Na svečanom prijemu u krugu vojarne „Sinovi Posavine“ u Bukovoj Gredi bojnik Ilija Mikić zapovjednik 3. pješačke bojne koja baštini tradiciju legendarne nekadašnje 4. gardijske brigade HVO „Sinovi Posavine“, na svečanom prijemu ugostio je uzvanike, predstavnike vojnih struktura,  EUFOR-a, civilne dužnosnike, predstavnike Udruga iz Domovinskoga rata, crkve. Među ostalim nazočan je bio don Željko Čuturić, glavni kapelan OS BiH, dužnosnici županijskih i gradskih vlasti predvođeni predsjednicima Skupštine i Vlade Blažom Župarićem i Đurom Topićem, predstavnici konzulata Orašje, kao i predstavnike crkve. Misno slavlje u kapeli vojarne predvodio je don Josip Tadić, kancelar Vojnog ordinarijata u Sarajevu i župnik u Goraždu uz koncelebriranje vojnih kapelana i svećenika, a misu je pratio crkveni zbor župe Tolisa „Adoro“.


Bojnik Ilija Mikić, zapovjednik 3. pješačke bojne istaknuo je značaj postojanja vojarne i postrojbe. -„Koliko ova vojarna znači lokalnoj zajednici najbolje se pokazalo tijekom Domovinskoga rata kada je 4. Gardijska brigada Sinovi Posavine dala značajan doprinos u obrani, i sam sam bio pripadnik Sinova Posavine u vrijeme rata, ali isto tako i u mirnodopsko vrijeme. To smo najbolje pokazali 2014. godine za vrijeme velikih poplava i u svim drugim nepogodama. Pomažemo, surađujemo s civilnim vlastima, a kako sam trenutačno na dužnosti zapovjednika 3. pješačke bojne, od prošle godine vidio sam veliki značaj i same lokalne zajednice koja surađuje s nama, pomaže nas i razumije u svakom trenutku u izvršenju naših zadaća. Također želim istaknuti doprinos Radiopostaje Orašje u promociji naših projekata. Jedan od njih je i zainteresirati mlade za profesionalnu vojnu službu, a rezultati su očigledni,  jer je tri puta više prijava bilo je nego na zadnjem natječaju Oružanih snaga“, kazao je bojnik Mikić.

Fra Marinko Živković, vojni kapelan u vojarni naglasio je značaj Sv. Juraja, simbola zaštite za svu vojsku. -„Ono što je najvažnije jest moliti Boga za tu zaštitu, da se borimo protiv zloga, jer sv. Juraj je taj koji se u svom vjerskom uvjerenju, borio protiv svih zala u svoje vrijeme. Vjerujem da bez Božjeg blagoslova u našem životu mi ne možemo ništa, zato i molimo, preko zagovora ovoga sveca, da bude s nama u svim poslovima koje ovdje obavljamo i radimo, kako vojnici, tako općenito i cijela vojarna. Od srca želim čestitati patron vojarne i zazvati Božji blagoslov i mir na sve nas,“ poručio je fra Marinko. Dodajmo, kako je Sveti Juraj nebeski zaštitnik i sela Ugljara, gdje je također služena sveta misa u mjesnoj kapelici.

spot_img

najnoviji članci

istražiti više