spot_img
26.3 C
Orašje
spot_img
NaslovnicavijestiPosavska glazbena priča, izložba o pola stoljeća glazbenoga života Slavka Nedića

Posavska glazbena priča, izložba o pola stoljeća glazbenoga života Slavka Nedića

Pola stoljeća uspješnog bavljenja glazbom, okrunjenog brojnim skladbama, nagradama i priznanjima, zaslužilo je jednu respektabilnu izložbu i svečanost kakvu su u povodu ovog važnog jubileja našem Slavku Nediću iz Tolise priredili Franjevački samostan i Muzej „Vrata Bosne“ Tolisa. Nedićev impozantan glazbeni put prikazan je kroz „Posavsku glazbenu priču“, koju su priredili i javnosti prezentirali ravnatelj Muzeja Jozo Jezerčić i prof. likovne umjetnosti Đurđica Jezerčić, Ona je osmislila koncept izložbe koju je podijelila u tri razdoblja – ratno vrijeme, poratno i vrijeme mira, a s druge strane postavila je i biografiju Slavka Nedića s fotografijama i tekstovima o njegovom životu. Pri postavljanju izložbe veliku pomoć pružili su fra Josip Adrić i fra Ivan Stanić, svećenici Franjevačkog samostana Tolisa.  

Događaj upriličen u dvorani Samostana, uoči prve mise trodnevnice za Patron župe, okupio je Slavkove prijatelje i poštovatelje njegovoga rada i djela. Ravnatelju Muzeja Jozi Jezerčiću pripala je uloga i vrlo uspješnog moderatora programa, koji je predstavio ovu zanimljivu „Posavsku glazbenu priču“, a srdačnu dobrodošlicu svima i čestitku slavljeniku uputio je gvardijan Franjevačkog samostana Tolisa fra Mario Jurić. O suradnji sa Slavkom govorili su bivši gvardijan fra Marijan-Mićo Živković, koji se osvrnuo na ratno razdoblje i snimanje domoljubnih pjesama koje su bile veliki poticaj i ohrabrenje našim braniteljima, potom Magdalena Mišković koja je predstavila Slavkovu suradnju s različitim bendovima i zborovima koji djeluju ili su djelovali pri Samostanu, nakon čega se obratio i gdin. Pavo Barišić, bivši ministar znanosti i kulture RH, Slavkov školski i glazbeni kolega te gdin. Dragutin Matošević, urednik portala Barikada iz Tuzle, koji se bavi recenziranjem glazbenih izdanja, koji je također govorio o zajedničkim projektima.

S nestrpljenjem se očekivao i slavljenik Nedić koji se na koncu vrlo skromno, kakav i jeste, osvrnuo na svojih 50. godina života s glazbom, te ponosno predstavio novu pjesmu „Još nad Bosnom sunce zalazi“, za koju je uradio glazbu i aranžman. Spot je premijerno prikazan u završnici programa. Slavko se, nakon oficijelnog dijela programa, rado družio s posjetiteljima i primao čestitke, a potom s bendom Gospa sudjelovao na misnom slavlju, nakon kojega je održan i kraći koncert.

„Bilo je jako teško odabrati materijale za izložbu, budući je Slavko u tih 50. godina stvarno jako puno napravio skladbi s različitim bendovima. Mi smo se fokusirali samo na Posavinu, na Posavsku glazbenu priču i tu smo pronašli bivše članove tih bendova i zborova, svatko od njih je nešto kratko napisao o svom bendu odn., zboru  i o suradnji sa Slavkom. To smo stavili u jedan, dosta vrijedan Katalog koji je uz tekstove propraćen i fotografijama iz Slavkovog te života tih bendova, tako da će posjetitelji moći naći dobar presjek glazbenoga života Slavka Nedića vezan za Posavinu, od ratnih vremena i prvog albuma fra Mate Oršolića Cikija, zatim Tigrova tame, Tunje Makarića i drugih, do najnovijeg projekta kojega je uradio s dječjim zborom „Izvor“ koji je nastupao u dvorani Vatroslava Lisinskog u Zagrebu. Slavko je izvrstan glazbenik, koji naprosto živi glazbu i veliki je motivator svima, animira nas da budemo aktivni, stvaramo, snimamo i zahvaljujući njemu bit će još mnogih projekata i pjesama“, ustvrdio je ravnatelj muzeja, i član zbora Adoro s kojim Slavko ima iznimnu uspješnu i plodnu višegodišnju suradnju.

rbt

Slavko je još kao srednjoškolac otišao iz Posavine, ali Posavina nikada nije otišla iz njegovoga srca, neprestano joj se vraća i to pokazuje i ova izložba s glazbenim projektima u Posavini. Iako živi i radi u Zagrebu, ovaj vrhunski glazbenik nesebično dijeli svoje glazbeno znanje i potiče na glazbeni rad mlade u Posavini. Svojim doprinosom i angažmanom značajno je obogatio posavsku glazbenu scenu i ostavio neizbrisiv trag što će, ne dvojimo, nastaviti i ubuduće.  Izložba „50 godina života s glazbom 1974-2024“ bit će otvorena do konca ovoga mjeseca.  

spot_img

najnoviji članci

istražiti više