spot_img
5.1 C
Orašje
spot_img
NaslovnicavijestiOtvorena izložba Ive Jelušića u Muzeju "Vrata Bosne"

Otvorena izložba Ive Jelušića u Muzeju “Vrata Bosne”

           

U muzeju Franjevačkog samostana Tolisa „Vrata Bosne“ otvorena je izložba radova prof. Ive Jelušiča pod nazivom „Novi izgled starog hrasta“. Riječ je o replikama posuda kostolačke kulture,  keramičkih zdjela koje su pronađene na lokalitetima u Posavini. Posjetitelji su najprije pogledali dokumentarni film o arheološkim nalazištima kostolačke kulture na području Donje Mahale, Pivnice kod Odžaka i Visa kod Dervente te načinu obrade i izrade replika od abonosa. Izložbu je sjajno moderirao ravnatelj Muzeja Jozo Jezerčić, a otvorio ju je gvardijan Franjevačkog samostana fra Mario Jurić. Uz brojne posjetitelje otvorenju izložbe bila je nazočna i ministrica prosvjete, znanosti, kulture i sporta Županije Posavske Ana Andrić.   

„Velika nam je čast u našem samostanu u sklopu Muzeja Vrata Bosne ugostiti gdina Ivu Jelušića i njegovu zbirku replika koju je napravio zahvaljujući arheološkim iskapanjima na našem terenu, posebno Županije Posavske. Prije nego što je ovaj muzej otvoren, na našem je području bilo 5-6 arheoloških lokaliteta, međutim danas ih ima više od 30 samo na području grada Orašja, na kojima se iskapaju vrijedni arheološki predmeti. Nažalost, kod nas nema stručnjaka arheologa koji bi se detaljnije bavili ovom tematikom“, istaknuo je u izjavi za medije fra Mario Jurić, gvardijan Toliškog samostana.   

Najveća putujuća arheološka zbirka s tri lokacije u Posavini, kako ju je nazvao njen autor prof. Ivo Jelušić, nakon 50-ak predstavljanja u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj, konačno je došla i vratila se u ŽP. „Vratila se na mjesto i lokalitet koji nije prezentiran u onoj mjeri kao što je Pivnica kod Odžaka. Uradio sam ove godine nekoliko zdjela s lokaliteta Vis Modran kod Dervente, ostala je još Donja Mahala i drago mi je da sam u našem muzeju i što je to u sklopu Franjevačkog samostana, jer je izložba prošla gotovo sve samostane i muzeje u BiH. O fratrima treba govoriti i s povijesne arheološke strane, jer oni su bili  preteče cjelokupne arheologije na ovi  prostorima“, naglasio je autor. Za izložene eksponate kojima je udahnuo novi život, Jelušić kaže da su bogatstvo naše Posavine i da su stari od 3 000 do 5 000 godina prije Krista.

Fosilizirani hrast lužnjak-  abonos je materijalno i kulturno bogatstvo ovoga prostora i koliko god tvrd i nedostupan za nabaviti, Jelušić je uspio s dobrim alatima i umješnim rukama vjerno prezentirati replike nekadašnjih glinenih posuda.  „Ovo se ne može vidjeti ni u jednom muzeju da se uradi kolekcija ili zbirka onoga što je nađeno čitavo ili kao fragment na nekom lokalitetu. Napravljeni su crteži, a nikada nitko nije vidio u stvarnosti kako su te zdjele izgledale. Ovdje preko ovih zdjela može se vidjeti stvarna umjetnost našeg pretka od prije 5 000 godina, kako je on radio glinene posude. Ja prezentiram one eneolitske kulture koje su bile svojstvene na ovom području. Ovo su najbogatiji arheološki lokaliteti koji nisu dovoljno prezentirani u svijetu, a sa nalazima na Pivnici kod Odžaka, Bosna i Hercegovina je ušla na kartu neolitskih i eneolitskih zemalja svijeta što je velika stvar. Ostaje da se na ovim područjima, ne samo Donje Mahale, nego i Tolise, Kostrča, Matića i drugih mjesta istraži i izvrše iskopavanja. Toga puno nedostaje i nadam se da ćemo osnivanjem ovoga muzeja zajednički raditi po tom pitanju, jer bez arheoloških iskapanja to neće biti na isti način kao što je napravljena na Visu kod Dervente i u Pivnici kod Odžaka“, zaključio je prof. Jelušić.  

„Na ovoj je izložbi 77 različitih predmeta, a za ovu prigodu autor je napravio i replike posuda koje se nalaze u muzeju, koje je izradio od abonosa starog nekoliko tisuća godina.  Originali koji se čuvaju u muzeju potječu iz bakarnoga doba  i oni su pronađeni na lokalitetu u Donjoj Mahali“ kazao je ravnatelj muzeja Jozo Jezerčić, te naglasio kako je izložba prodajnog karaktera, a građani je mogu pogledati do kraja ovoga mjeseca.

spot_img

najnoviji članci

istražiti više